Europa bajkowa

To już czwarta część projektu blogowego ” W 7 bajek dookoła świata”.

 

  • Bajkowy projekt blogowy

 

Tym razem mamuśka wzięła pod lupę bajki z Ukrainy.

DSC_8755

Zdecydowała się mamuśka właśnie na ten kraj, dlatego że jej korzenie sięgają właśnie tam. Żyjąca babcia mamuśki, imienniczka małoletniej pochodzi właśnie z tych terenów. Mieszkała kiedyś na jednej ze wsi zielonej Ukrainy, pasała krowy a czasem się bawiła choć rzadko.

Mamuśka zabrała latorośle do prababci, żeby przy kolorowaniu z młodzieżą opowiedziała im co nieco o tym kraju. Historii za bardzo babunia nie opowiadała, tylko ciągnięta za język opowiadała o zabawach i …. słodyczach. O tych drugich nie opowiadała długo, bo bieda i odległość od najbliższego miasta nie dawały dużego pola do popisu. Dzieci jadały czasem to co udało się upiec ich matką lub babkom. Opowiadała nam też babunia jak grali w klasy i dlatego my też postanowiliśmy w nie zagrać.

gramy w klasyA poza skakaniem pomalowaliśmy sobie kredą po trotuarze

jula maluje kredaA potem i po sobie:)

tomek z kredy

Poza tym dzieciaki na Ukrainie dzieciaki robiły sobie lalki z kukurydzy a dziewczynki zaplatały warkocze tymże lalom z włosów kukurydzy. Mamuśka z zafascynowaniem słuchała opowieści babci. Niestety kukurydzy nie udało się dostać, dlatego postanowiliśmy coś sobie ulepić z naszej ukochanej ciastoliny.

DSC_8764

Ta po lewej to dzieło małoletniej, prawda że fajna.

DSC_8769Młody też się udzielał i wykrawał sobie co nieco

DSC_8772I powyciskał

DSC_8767

Ukrainy poszukaliśmy na mapie, tym razem jako wskaźnik posłużyła nam latarka.

DSC_8751

Mężaty, jako nadworny geograf pokazał dzieciakom Ukrainę na globusie.

DSC_8752

A mamuśka zapoznała młodzież z flagą tego kraju.

DSC_8762

A oto bajki, które szczególnie nam się spodobały.

DSC_8758DSC_8759

Ta opowiadała o dziadku, który poszedł na targ z dwoma wołami, by zamienić je na konia i wóz. Tak się targował po drodze, że wrócił z pustym woreczkiem. Zamieniał woły na krowę a tę na inne zwierzęta a na końcu został mu pusty worek. Na promie powrotnym do domu spotkał dziadek bogaczy, którzy śmiali się z jego targów. Założyli się z nim. Uważali, że baba jak się dowie że dziadek wrócił z niczym wygoni go z domu. Dziadek wiedział, że się mylą i powiedział że tak nie będzie. Po powrocie dziadka do domu babka ucieszyła się z jego powrotu i nie przeszkadzało jej, że wrócił tylko z pustym woreczkiem. Ważniejsze dla niej było zdrowie najbliższej osoby niż wszelkie bogactwo. Dzięki wygranemu zakładowi dziadek wygrał cztery woły i wóz:)

Ciekawa też była bajka o Sprytnej Handzi, która zawsze znajdowała odpowiedzi na trudne pytania a do tego była niezwykle dowcipna.

DSC_8757DSC_8756

Wziął sobie za żonę Handzię sam król, którego zaintrygowała dziewczyna. Pewnego dnia Handzia wykazała się większą mądrością, radząc ludowi. Król wygnał ją w gniewie z pałacu i pozwolił zabrać to co dla niej najcenniejsze. Handzia się zgodziła i nakazała królowi pójść razem z nią, bo to on był dla niej najcenniejszy. Mamuśka uznała tą bajkę za bardzo romantyczną a i córci bardzo się ona podobała.

Fajnie było??? Pewnie że fajnie. A jak nie macie mało to……już czytać mi inne blogi…

Mamuśka

 

 

6 thoughts on “Europa bajkowa

  1. Magda Grynka

    Bajki bardzo ciekawe ;). Rewelacyjny wybór ;)! Uwielbiam rodzinne opowieści o przeszłości ;)!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *